Panik atak tansiyonu yükseltir mi?

Ülkemizde genel olarak birçok hastalığın bilinmediği gibi panik atak konusunda da sadece kulaktan dolma bilgiler mevcuttur. Panik atak krizi esnasında yaşanan fiziksel rahatsızlıkların tamamı kişinin psikolojisinden kaynaklanır. Vücudunda herhangi bir kalbe bağlı sorun olmasa dahi kişi panik atak krizi esnasında kalp çarpıntısı yaşayabilir. Bu çarpıntıya bağlı olarak kalp krizi geçirdiğini düşünen hastalar daha da fazla panik hali içerisine girer.

Panik atak kişinin yaşamını adeta bir çile haline dönüştüren ve muhakkak tedavi edilmesi gereken ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Kişinin yardım almadan kendi kendine panik atak hastalığını iyileştirmesi söz konusu değildir. Zaten insanlar bunu yapabiliyor olsalardı panik atak isminde bir hastalıkta söz konusu olamazdır. Bu nedenle panik atak hastalığı tanısı konduğu andan itibaren zaman kaybetmeden tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Günümüzde yeni geliştirilen terapi seansları sayesinde 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde panik atak hastalığından kurtulmak mümkün hale gelmiştir.

Panik atak hastaları başlarına gelebilecek en küçük şeyden dahi korkarak, bu durumun yaşamını çok kötü etkileyeceğini düşünür. Normalde her insanın başına gelme ihtimali bulunan ancak bu ihtimal çok küçük olduğu için kişinin üzerinde durmadığı olaylar hakkında bile uzun uzadıya düşünen panik atak hastaları, içerisine düştükleri bu karamsar tutum yüzünden son derece yüksek bir strese maruz kalır.

Stres seviyesi arttıkça da kişinin panik atak krizi geçirmesi daha yaklaşır. Panik atak belirtileri olarak adlandırılan yüksek tansiyon, baş dönmesi ya da kalp çarpıntısı şeklindeki şikâyetlerin tamamı kişinin zihninde yarattığı düşünce yapısından kaynaklanmaktadır. Çünkü panik atak hastasının hissettiği rahatsızlıklara sebep olabilecek herhangi bir hastalığı yoktur. Hasta tansiyon hastası olmadığı halde panik atak krizi esnasında yüksek tansiyon şikayetinde bulunabilir ve acil olarak hastaneye kaldırılması gerektiğini düşünür.

Genel olarak panik atak krizi geçiren kişiler bu durumun ölümlerine sebep olacağını düşünmesinden ötürü, kriz esnasında kapalı alanlarda durmak istemez ve en yakın hastaneye gitmeyi düşünür. Panik atak hastalarının çevresinde bulunan kişilerin de son derece anlayışlı ve sakin olması oldukça önemli bir konudur.

Bu yazı Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Panik atak tansiyonu yükseltir mi? için 1 cevap

  1. sadi doğan der ki:

    Panik atakhastasıyım 6 yıldır ilaç kolanıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir