Panik atak sırasında yapılması gerekenler

Birçok insanın panik atak hastalığı ile merak ettiği konulardan biri de panik atak sırasında yapılması gerekenlerin ne olduğudur. Yapılması gerekenlerin bilinmesi için önce kişinin panik atak hastası olduğundan emin olması gerekir. Tanı konulmamış kişilerin kendilerince geliştirdiği fikirlerden yola çıkarak panik atak hastası olduğunu düşünmesi son derece yanlıştır. Panik atak tanısı uzman bir psikiyatr tarafından konabilir.

Panik atak hastalığı bir insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek en ciddi psikolojik rahatsızlıklardan biridir ve ciddiye alınmalıdır. Panik atak hastalığı insanın başına geleceğini düşündüğü kötü olaylar yüzünden üzüntü ve kaygı duymasıdır. Ancak bu durum sağlıklı bireylerde olduğundan çok daha yoğun bir biçimde gelişmektedir.

Panik atak hastası başına gelecek kötü bir şey yüzünden geri kalan tüm yaşantısının sonsuza dek etkileneceğini düşünür. Kuşkusuz her insan ölmekten ya da sevdiklerini kaybetmekten korkar ve bu durum kendisini üzer. Ancak panik atak hastaları günün büyük bir bölümünü öleceklerini düşünerek geçirir ve her zaman bu durum karşısında ne yapacağını düşünür. Sağlıklı bireylerin günlerce dahi aklına gelmeyen konuları neredeyse hiç aklından çıkartmayarak kendi sağlıklarını kendileri bozarlar. Bu kadar derin bir kaygı neticesinde kişini stres seviyesi yükselerek panik atak krizi olarak bilinen nöbeti geçirmesine neden olur.

Panik atak krizi sırasında görülen birçok farklı fiziksel tepki vardır. Bu panik atak belirtileri bazı hastalarda baş dönmesi ve göz kararması şeklinde olurken, bazı hastalarsa daha kuvvetli bir biçim kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşamaktadır. Panik atak hastası kriz esnasında kalp krizi geçireceğini düşünür ve bu durumda daha fazla panik yapmasına neden olarak durumunu kötüleştirir. İlk defa panik atak krizi geçiren insanların büyük bir bölümü bu durumun farkına dahi varamaz.

Panik atak sırasında hastanın kendi üzerinde uygulayabileceği herhangi bir şey yoktur. Kişinin krizi durdurmak için yapabileceği bir şey olsa zaten panik atak hastası olmaz. Tamamen kontrolü dışında gelişen bir süreç olduğundan, hastanın uygulayabileceği tek şey yardım çevresinden yardım isteyerek krizin daha hafif şekilde atlatılmasını sağlamaktır. En yakın hastaneye müracaat edilmesinde yarar vardır.

Bu yazı Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir