Panik atak geçer mi?

Panik atak; kişinin yaşamının sürekli tehlikede olduğunu ya da başına kötü şeyler geleceğini düşünerek, bu durum karşısında hayata karşı karamsar bir tutum sergilemesi olarak adlandırılabilinir.

Bir başka anlatım ile panik atak hastalığı; her insanın başına gelebilme ihtimali bulunan ancak bu ihtimal üzerinde düşünmeye değmeyecek kadar küçük olan durumların üzerinde düşünerek, bu kötü durumları ve yol açacakları sorunları sürekli düşünme durumudur.

Panik atak hastaları sürekli başına kötü bir şey geleceğini düşündüğü için kendilerini her zaman derin bir güvensizlik ve kaygı içerisinde hissederler. Çevrelerinde kendilerini etkileyecek herhangi bir şey ya da durum bulunmasa dahi beyinlerinde kötü düşünceler her zaman var olan hastalar, hayata karşı korku dolu bakışlarla yaşarlar.

Belirli bir aşamadan sonra panik atak hastalarının duyduğu bu endişe çok yüksek stres içerisine girmelerine neden olarak, panik atak krizleri geçirmelerine neden olur. Bu durumlar kişiden kişiye değişme gösterebildiği gibi genel olarak; göz kararması, baş dönmesi, soğuk terleme ve kalp çarpıntısı olarak gözlemlenmektedir.

Aslında panik atak hastasının geçirdiği krizlerde gözlemlenen bu bulgulara neden olacak herhangi bir fiziksel rahatsızlığı yoktur ancak kendi kafasında oluşturduğu kötü düşünceler yüzünden strese de bağlı olarak vücutlarında bu tür tepkiler görülmektedir. Uzun süre yoğun strese maruz kalan vücut belirli bir zaman sonra bu duruma dayanamayarak vücut sistemlerini işletemez hale gelir.

Panik atak hastalığı doğru tedavi uygulanarak üstesinden gelinebilen bir sorun olmasına rağmen kişinin hayatı boyunca doğru bakış açısını koruması gerekir. Panik atak krizi geçirme ihtimali her zaman var olan hastaların, terapi seansları esnasında öğrendikleri düşünce yapısını bir ömür boyunca koruması şarttır. Panik atak hastalığı uzman bir psikiyatr kontrolünde yapılan terapilerle ve yine hekim tarafından verilen ilaçlar ile yapılmaktadır.

Ancak esas tedaviyi hastanın kendisi uyguladığından aslında uzman doktor sadece hastanın gerçeklerini anlamasına yardımcı olmaktadır. Hayatın kötü ihtimallerini düşünmenin kişiye bir yarar sağlamadığı gibi yaşadığı anında farkına varamayarak sadece zarar sağladığını anlayan panik atak hastaları, kendi panik atak tedavilerini aslında yine kendileri yapmaktadır.

Bu yazı Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Panik atak geçer mi? için 1 cevap

  1. gülşah der ki:

    bende yaklaşık 5senedır panık tedavısı goruyorum evet ılk baslarda hıc atlatramıycagımı dusunuydum evet halada var ataklarım nobetlerım ama 5 sene oncesıne bakarak daha ıı oldugumnu dusunuyorum ama gecıcı bı hastalık oldugunu unutmamalıyız sadece panık bozuklugundan ıbaretteır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir